Úterý, 28 března, 2023
aktualne
aktuality

Írán uvolnil omezení, denní počet obětí je nejvyšší od vypuknutí pandemie

on

Íránské ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo v neděli rekordních 684 úmrtí souvisejících s nemocí COVID-19.

Zpráva přichází den poté, co úřady v zemi uvolnily protiepidemické opatření, informovala agentura AFP.

Sorry, the video player failed to load. (Error Code: 101102)
Od vypuknutí pandemie zemřelo v islámské republice v souvislosti s covidom dohromady 102.038 lidí. Za ostatních 24 hodin přibylo i 36 419 nakažených, čímž se jejich celkový počet zvýšil na 4 677 144.

Představitelé íránského resortu zdravotnictví připustily, že skutečný počet obětí a nakažených je vyšší. Přesto je však Írán i podle oficiálních statistik nejhorší zasaženou zemí na Středním východě.

Írán minulý týden na šest dní zpřísnil protiepidemické opatření, mezi které patřilo i zavření vládních budov, bank a obchodů prodávajících jiný než nezbytný zboží. Tato omezení se však v sobotu skončily.

Zákaz cestování mezi provinciemi soukromými auty však bude platit do 27, srpna, připomíná AFP.

Írán začal své obyvatele očkovat v únoru, vakcinační program však postupuje pomaleji, než vláda plánovala, komentuje AFP. Dovoz vakcín navíc ztěžují i ​​přísné americké sankce a ekonomická krize v zemi.

První dávku vakcíny dostalo dosud 16,7 milionu lidí, druhou však jen 5,8 milionu, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. Írán má téměř 83 milionů obyvatel.

Íránský krizový tým na boj proti onemocnění COVID-19 v neděli avizoval, že islámská republika do konce září doveze 30 milionů dávek vakcín a do 21. listopadu dalších 30.

l

Mohlo by Vás zajímat