Úterý, 28 března, 2023
aktualne
aktuality

Británie navrhne na summitu G7 o Afghánistánu uvalení sankcí na Taliban

on

Británie plánuje během úterního virtuálního summitu zemí G7 o situaci v Afghánistánu naléhat na vedoucích představitelů této skupiny sedmi nejbohatších ekonomik světa, aby zvážily uvalení nových sankcí na militantní hnutí Taliban, které ovládlo většinu této asijské země.

Sorry, the video player failed to load. (Error Code: 101102)
S odvoláním na nejmenovaný zdroj z prostředí britské vlády a dalšího západního diplomata o tom informovala v pondělí agentura Reuters.

Konec podpory v případě porušování lidských práv
Británie se podle zmíněné dvojice anonymních zdrojů domnívá, že G7 by měla zvážit ekonomické sankce a případně odepřít Afghánistánu mezinárodní pomoc, pokud se Talib dopustí porušování lidských práv a umožní, aby se území země stalo útočištěm militantů a baštou mezinárodního terorismu.

Jak uvádí agentura Reuters, Biden v neděli novinářům řekl, že Taliban proti americkým silám ovládajícím letiště v Kábulu nepodnikl žádné kroky a do značné míry dodržel svůj slib a nechal amerických občanů i dalších civilisty bezpečně přejít na letiště.

Na otázku, zda by podpořil britský tlak na sankce v případě, že Taliban svůj slib poruší, Biden odpověděl kladně.

„Je životně důležité, aby mezinárodní společenství spolupracovalo s cílem zajistit bezpečné evakuace, předejít humanitární krizi pomoci afghánskému lidu udržet si pokrok za posledních 20 let,“ napsal Johnson ve svém nedělním tweetem, v rámci kterého zároveň oznámil, že virtuální summit G7 o Afghánistánu se uskuteční v úterý.

pokračování evakuace
Podle agentury AFP se očekává, že jedním z hlavních témat úterního jednání bude i možné prodloužení evakuační operace, která se má podle Spojených států skončit 31. srpna.

Británie a další země totiž naznačily, že by podpořily případné prodloužení tohoto konečného termínu, aby bylo možné evakuovat z Afghánistánu více lidí.

Biden však podle vlastních slov stále doufá, že evakuaci lidí z Afghánistánu se podaří ukončit do konce srpna. Připustil však, že její konečný termín se v nezbytném případě může prodloužit, píše agentura AFP.

Skupině G7, která sdružuje Spojené státy, Británii, Francie, Německo, Itálie, Kanadu a Japonsko, v současnosti předsedá Spojené království.

Mohlo by Vás zajímat