Úterý, 28 března, 2023
aktualne
aktuality

Kouzelná usedlost z 18. století po rekonstrukci odkazuje na minulost a vyzývá k relaxu

on

Původní nemovitost z 18. století se nacházela na ploše velké 5 000 metrů čtverečních na okraji města Porto v Portugalsku. K hlavní budově bylo během staletí přistavených několik menších přízemních staveb roztroušených po celém pozemku. V rámci nedávné rekonstrukce byl pozemek rozdělen podle dvou budov, které zde zůstaly. Obě části jsou koncipovány jako jedinečné místo a dostali novou funkci.

Hlavní rezidence a penzion
Hlavní rezidence má půdorys křížového tvaru se schodištěm uprostřed. Přízemí budovy po přeměně patří společným prostorem. Díky neobvyklému půdorysu mohl architekt jednotlivé ramena stavby vymezit i funkčně.

Hlavní společenská část s krovem a letní kuchyní
Obě hlavní části někdejší usedlosti jsou rekonstruovány s velkým citem pro historii a původní materiály. V prostorách dominuje kámen v kombinaci se dřevem. Zdroj: ivo tavares studio

Na severní straně soustředil prostor pro zábavné aktivity, na východě je vstupní hala, na jižní straně kancelář, na západní obývací pokoj a kuchyň. Hlavní společenská zóna je charakteristická dřevěným krovem, atmosféru zpříjemňuje krb. Na obývací pokoj s velkým prosklením navazuje pobytová terasa.

Přečtěte si také
Namísto vily, rodinná usedlost. Vícegenerační bydlení jinak
Posilovna i vinný sklep jsou v přístavbě
Na druhém podlaží – na severní straně – je umístěna hlavní ložnice se šatnou a vlastní koupelnou. Další pokoje se nacházejí na východní a jižní straně. Ze severní strany je krásný výhled na zahradu a z jižní vidíte terasu překrytou révou. K hlavnímu sídlu patří přístavba, v níž se nachází prádelna, vinný sklep, několik pokojů a posilovna.

Hlavní společenská část s krovem a letní kuchyní
Hlavní společenská zóna je charakteristická dřevěným krovem, atmosféru zpříjemňuje krb. Na obývací pokoj s velkým prosklením navazuje pobytová terasa. Zdroj: ivo tavares studio

Dům pro hosty má vlastní území
Druhou samostatnou budovou na pozemku je penzion, který slouží jako dům pro hosty. Má dvě podlaží spojené schodištěm a dispozičně je řešen velmi podobně jako hlavní budova. V přízemí je obývací pokoj s kuchyní, v patře ložnice a koupelna. Ik penzionu patří přístavba. Po rekonstrukci v ní našla prostor šatna a sklad zahradního nářadí. Součástí penzionu je venkovní kuchyně a bazén.

Přečtěte si také
Venkovská usedlost s tradiční stodolou a rybníkem na koupání
Odhalené zdivo, poctivý kámen, dřevo a odkazy na minulost
Obě hlavní části někdejší usedlosti jsou rekonstruovány s velkým citem pro historii a původní materiály. V prostorách dominuje kámen v kombinaci se dřevem. Odhalené původní zdivo nerušivě doplňují vložené architektonické prvky – například jednoduché dřevěné schody, které jsou z vnější strany bílé. Bílá je na více kusech nábytku, například kuchyňské lince s barovým pultem.

Casa da Calçado no Porto do arquitecto Ren Ito com fotografie
Hlavní rezidence má půdorys křížového tvaru s působivým schodištěm uprostřed. Zdroj: ivo tavares studio

Za povšimnutí stojí ornamentální dlaždice v bílé kuchyni, kované zábradlí ložnicového balkonu, trámy a dřevěné prvky zjemňují chladné původní kamenné zdi.

Mohlo by Vás zajímat

Ukrajina uvalila sankce na poslance za snahu o diskreditaci Bidena

Andrija Derkača viní ze spolupráce s Ruskem a zasahování do prezidentských voleb v USA. Ukraine sanctions lawmaker accused of meddling in U.S. election https://t.co/rggNgkCKQP https://t.co/SVTezXjWnw 23.8.2021...