Neděle, 19 května, 2024
aktualne
aktuality

Živá, mezigenerační čtvrt, kde je radost potkávat sousedy

on

Spolu žít a společně prožít. Těmito slovy uvedl představení projektu bytového domu Traviatagasse Erik Štefanovič, jednatel společnosti DELTA Group ČR, jež byla generální projektant této bytové čtvrti spolu s AllesWirdGut Architekten a společně vytvořili pro developera ÖVW bytový projekt, kde hlavní roli stojí sousedská pospolitost.  Projekt zvítězil v dvoukolové soutěži vyhlášené městem Vídeň.

Bytový komplex Traviatagasse představuje projekt městem podporovaného nájemního bydlení ve Vídni, který nejenže cílí na nízkopříjmové skupiny obyvatel všech generací včetně uprchlíků, ale snaží se jim navíc vytvořit vhodné podmínky pro komunitní setkávání a budování sousedských vztahů. 

Jak sama šéfredaktorka magazínu ASB při osobní prohlídce tohoto bytového komplexu napsala: „Když procházíte mezi bytovými domy v ulici Traviatagasse 10, jako první vnímáte vstřícnost k dětem a přátelskou atmosféru. Takovou, kterou očekáváte na vesnici, ale v rezidenční čtvrti 23. obvodu hlavního města Rakouska vás opravdu příjemně překvapí“.

Inspirativní bytová politika

Díky kvalitnímu, dostupnému bydlení je město Vídeň pravidelně vyhodnocováno jako město s nejvyšší životní úrovní na světě. Město poskytuje finanční dotace investorům na základě soutěží, kterých se účastní týmy složené z developera a projektanta, zastoupeni bývají také krajinářští architekti a sociologové. Projekty jsou hodnoceny porotou na základě čtyř kritérií, mezi která patří sociální udržitelnost, architektura, ekologie a ekonomie.

Marcela Kolářová ze společnosti DELTA Group ČR také potvrzuje, že udržitelnost bytových projektů je také často podmíněna garantovanou výší budoucích nájmů. „V podmínkách zadavatele nechybí ani důraz na vyhrazení bytových jednotek určených pro integraci různých sociálních skupin včetně uprchlíků. Přesto developer nešetří na vysoké úrovni veřejného prostranství a dostatku prostor pro setkávání obyvatel a sblížení místní komunity obyvatel.“

Integrované plánování a příprava projektu

Dle slov Ing. arch. Markus Hidena, vedoucího projektu, je bydlení v Traviatagasse ukázkou architektonicky a sociálně kvalitního, a přesto dostupného bydlení. Zdůraznil, že ateliér AllesWirdGut se v rámci projektu věnoval především architektuře, urbanismu a krajinářské architektuře ve spolupráci s ateliérem 3:0 Landschaftsarchitektur. Společnost DELTA Group byla zodpovědná za činnosti generálního projektanta se všemi specializovanými disciplínami, jako jsou technologie a statika budov, požární ochrana, TZB, jakož i projektový management, řízení, kontrola nákladů a stavební dozor.

„Protože byl v projektu pro město Vídeň klíčový omezený rozpočet a zároveň důraz na kvalitu, byla už v raném stádiu příprav vybrána ve výběrovém řízení realizační firma, se kterou byl návrh podrobně konzultován.“ Právě to podle slov architekta a zástupce společnosti DELTA Projektconsult ve Vídni Markuse Hidena přispělo k tomu, že bylo dosaženo architektonické kvality za dodržení nízkých realizačních nákladů.

Zázemí pro hry a společenské aktivity

Ve čtyřech domech se nachází celkem 201 bytů s balkony a lodžiemi, z nichž 67 je typu SMART s flexibilním půdorysem. Jistě oceňovanou součástí bytových domů je také mateřská škola pro nejmenší situovaná v přízemí jednoho ze čtyř bytových domů.  Architekti a projektanti však neopomněli nejen dětská hřiště pro nejmenší, ale i prostory pro starší děti a Traviatagasse nabízí také například zvukotěsnou klubovnu. Příjemný prostor, který rozhodně podpoří setkávání mladých lidí v této lokalitě. 

K dispozici je dětem rovněž společenská místnost umístěná přímo v centru dění. Toto centrum tvoří střed a zároveň volný prostor připomínající náměstí, kolem kterého jsou uspořádány všechny čtyři bytové domy. Prostorná společenská místnost nabízí svým zázemím a kuchyňským koutem také možnost různých oslav, společné přípravy jídla, hrací prostor pro malé děti, myčky, pračky, ale třeba i řemeslnou dílnu pro společnou práci nejlépe více generací. Třešničkou na dortu je snad už jen útulná knihovna se sedacími pytli a skutečně velkorysé kolárny v přízemí domů. 

Marcela Kolářová u projektu rovněž zdůraznila, že DELTA je hrdá zejména na sociální udržitelnost tohoto projektu a snažila se maximálně podpořit zapracování vícegeneračních prvků do tohoto promyšleného rezidenčního projektu.  Jedním dechem dodává, že o implementaci konceptu vícegeneračního bydlení se stará místní diakonie včetně malých teras s vyvýšenými záhony, které má k dispozici každý bytový dům. „Obvykle zde najdete drobné ovoce jako jsou dětmi oblíbené jahody a nejrůznější bylinky.“

Kvalitní, přesto dostupné bydlení

I přes limitující rozpočet se podařilo autorskému týmu dosáhnout skutečně vysoce kvalitního architektonického řešení. Fasáda je v přízemí opláštěná dřevem, všechny byty mají dřevo-hliníková okna a dřevěné podlahy. „Nižších nákladů bylo dosaženo například použitím pouze dvou typů oken v projektu či prefabrikovanými balkony,“ vysvětluje Markus Hiden, zástupce vídeňské pobočky DELTA. Nízkoenergetické byty jsou vytápěny dálkovým topením, pro ohřev vody se zčásti využívá solárních panelů na střeše budov.

Prověřeno časem
Po čtyřech letech od dokončení realizace je prokazatelně vidět, že se autorům bytového projektu podařilo přispět k vytvoření živé, mezigenerační čtvrti, kde je radost potkávat sousedy. „Záměrem společnosti DELTA je přenést tento koncept bydlení s přidanou hodnotou i do bytové výstavby v České republice a na Slovensku. Příkladem může být zapojení společnosti DELTA do koordinace projektu bytových domů HAGIBOR v Praze 10, přičemž Alfa a Beta jsou již zkolaudovány a další dva s názvy Gama a Delta se za našeho doprovodu již pomalu rýsují“ potvrzuje závěrem jednatel společnosti DELTA Group ČR, Erik Štefanovič.

V čem je tento projekt bydlení výjimečný?

  • Kvalitní, a přesto cenově dostupné bydlení
  • Rozsáhlá nabídka prostor pro komunitní aktivity
  • Bytové jednotky pro sociální rodiny i mladé uprchlíky – možnost integrace
  • Stěny bez sloupů umožňující velkou variabilitu prostoru při rozdělování velikostí bytů ve fázi plánování, ale také po celý životní cyklus
  • Vícegenerační koncept bydlení, jehož realizaci koordinuje místní diakonie
  • Integrované plánování – způsob zapojení subjektů do procesu projektové přípravy

Detaily o tomto bytovém projektu Vám názorně představí následující video.

FAKTA: Bytové domy Traviatagasse Vídeň – Rakousko

Architekt a generální projektant      DELTA Group & AllesWirdGut Architekten

Krajinářské úpravy                           3:0 Landschaftsarchitektur

Developer                                          ÖVW Gem. GmbH

Celková podlahová plocha              18.920 m2

Užitná plocha                                    13.691 m2

Počet bytových jednotek                 201, z toho 67 typu SMART bydlení

Počet garážových stání                    122

Soutěž                                               09/2015

Zahájení stavby                                 10/2016

Dokončení stavby                             05/2018

Foto: Hertha Hurnaus

KONTAKT:
DELTA Group ČR
Delta Projektconsult s.r.o.


Hlaváčkova 1334/19
150 00  Praha 5 – Košíře

Komenského nám.1342/7

674 1 Třebíč


e-mail:     office@delta-group.cz
web:      www.delta-group.cz

Mohlo by Vás zajímat