Úterý, 28 března, 2023
aktualne
aktuality

Krize se nadále prohlubuje. Ceny paliv v Libanonu prudce zdražily

on

Ceny paliv v Libanonu v neděli vzrostly až o 70% po dalším snížení dotací na jejich import. To ještě zvýší tlak na domácnosti v zemi, která zápasí s vážnými problémy.

Náklady na uhlovodíková paliva v Libanonu se zhruba ztrojnásobil za dva měsíce, odkdy centrální banka začala snižovat podporu jejich dovozu.

Sorry, the video player failed to load. (Error Code: 101102)
Nejnovější redukce pobídek, která povede ke zvýšení cen i dalších klíčových komodit, přichází v době, kdy se středomořská země zmítá v jedné z nejhorších ekonomických krizí na světě od roku 1850.

Libanonci mají během téměř nepřetržitých odstávek elektřiny problémy získat dostatek paliva na cestu do práce nebo k napájení záložních generátorů.

Motoristé stojí v dlouhých řadách před těmi čerpacími stanicemi, které zatím zůstaly otevřené. Při distribuci paliva někde asistuje i armáda, zejména po tom, jak se opakovaně se strhla hádka o vzácné palivo a zahynuli nejméně tři lidé. Minulý víkend zabil výbuch palivové nádrže na severu země nejméně 30 lidí.

Náklady na 98- a 95-oktanový benzín od 11. srpna do neděle vzrostly o 67% a 66%, podle cen zveřejněných Národní tiskovou agenturou.

Náklady na mazut za stejné období stouply o 73% a cena plynové bomby na vaření se zvýšila o více než 50%. Všechny tři druhy paliva stály zhruba třikrát více než 23. června.

K tomuto zdražování dochází v době, kdy více než tři čtvrtiny obyvatelstva žije v chudobě. Většina lidí v Libanonu vydělává mzdy v místní měně, libře, která od roku 2019 ztratila na černém trhu přes 90% své hodnoty vůči americkému dolaru.

Centrální banka v sobotu souhlasila s podporou dovozu pohonných látek při směnném kurzu 8000 liber vůči dolaru. Pro srovnání, v červnu, kdy začala redukovat tyto dotace, to bylo 3900 liber za dolar.

Libanonská banka dříve poskytovala dovozcem cizí měnu při oficiálním kurzu přibližně 1500 liber za dolar. Začátkem tohoto měsíce však uvedla, že si už nemůže dovolit poskytovat dovozcem dolary za jakékoliv preferenční sazby. Političtí lídři však v sobotu dosáhly kompromis o kurzu 8000 liber za dolar.

Mohlo by Vás zajímat

Ukrajina uvalila sankce na poslance za snahu o diskreditaci Bidena

Andrija Derkača viní ze spolupráce s Ruskem a zasahování do prezidentských voleb v USA. Ukraine sanctions lawmaker accused of meddling in U.S. election https://t.co/rggNgkCKQP https://t.co/SVTezXjWnw 23.8.2021...