Úterý, 28 března, 2023
aktualne
aktuality

Ukrajina uvalila sankce na poslance za snahu o diskreditaci Bidena

on

Andrija Derkača viní ze spolupráce s Ruskem a zasahování do prezidentských voleb v USA.

Ukraine sanctions lawmaker accused of meddling in U.S. election https://t.co/rggNgkCKQP https://t.co/SVTezXjWnw

23.8.2021 o 0:35 · archivované: 23.8.2021 o 6:50
Líbí se mi toRetweetOdpovedať
KYJEV. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v neděli dekret, který uvaluje sankce na proruského ukrajinského poslance Andrija Derkača.

Tohoto údajného ruského agenta Spojené státy viní z nezákonného zasahování do loňských prezidentských voleb v USA. Informovala o tom agentura Reuters.

Sorry, the video player failed to load. (Error Code: 101102)
Sankce se podle agentury Reuters týkají zmrazení majetku, odebrání Derkačových licencí, omezení převodu zdrojů jakéhokoliv druhu i dalších opatření.

Tajemník ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany (RNBO) Oleksij Danilov v pátek uvedl, že kromě Derkača Kyjev uvaluje sankce i na dalších vysokých představitelů ruské armády a soudů.

Derkač zmíněné obvinění popírá s tím, že terčem stíhání ze strany ukrajinských úřadů je pro to, že v zemi odhaluje korupci.

Na Derkača uvalila sankce loni v září i americká vláda. Odůvodnila to tím, že Derkač údajně pomáhal právníkovi exprezidenta Donalda Trumpa, rudy Giulianiho, hledat kompromitující materiály na Trumpová vyzyvatele v prezidentských volbách Joea Bidena a jeho syna Huntera.

Ve stanovisku ministerstva financí ze září se uvádělo, že Derkač, který se za poslední roky několikrát setkal s Giulianim ve snaze zkompromitovat Bidena, byl více než desetiletí aktivním ruským Ovlivňující agentem.

Mohlo by Vás zajímat