Úterý, 28 března, 2023
aktualne
aktuality

V jaké fázi digitalizace stavebního řízení jsme?

on

Jaké změny v oblasti státní sféry jsou nutné abychom v České republice využili potenciál Building Information Modeling na 100 % a dokázali těžit z nevídané informační komplexnosti BIM modelu budoucí budovy?

Projekční kanceláře včetně DELTA Group, potvrzují, že díky modelování objektu v BIM pracují rychleji, efektivněji, úsporněji, komplexněji a také díky simulacím dokáží ověřovat potřebná data pro provoz budovy dříve, než samotná budova stojí. Přesto je BIM zatím spíše fenomén, který je v českém stavebnictví více výjimkou než rozvíjející se běžnou praxí.

Jaké úpravy stavebního zákona zavést, abychom vytvořili systém, který bude v souladu s postupem, jak stavíme v Čechách?  Může si Česká republika v zavedení projektové přípravy v BIM a digitalizaci stavebního řízení vzít příklad ze zahraničí?

Probíhá o procesu digitalizace stavebnictví na úrovni zákonodárců již nějaká celospolečenská debata napříč resorty Ministerstva pro místní rozvoj a Ministerstva obchodu a průmyslu? Hrozí nám oprávněně obavy, že místo digitální transformace celého procesu stavebního řízení dojdeme pouze k digitalizaci papírové formy dokumentace? Kdo bude tím zásadním hybným motorem v oblasti výstavby, který posune celý nehybný mechanismus vpřed?

Odpovědi na tyto otázky, které se týkají oblasti BIM a schvalovacího řízení v ČR si poslechněte v našem druhém dílu podcastu BIM JAKO FENOMÉN. S šéfredaktorem KomoraPlus.cz Petrem Karbanem diskutoval Erik Štefanovič a Hana Landová, zástupkyně Hospodářské komory a předsedkyně sekce Územního a regionálního rozvoje.

Mohlo by Vás zajímat

Ukrajina uvalila sankce na poslance za snahu o diskreditaci Bidena

Andrija Derkača viní ze spolupráce s Ruskem a zasahování do prezidentských voleb v USA. Ukraine sanctions lawmaker accused of meddling in U.S. election https://t.co/rggNgkCKQP https://t.co/SVTezXjWnw 23.8.2021...